Tylko uciążliwa zmiana warunków uzasadnia wypłatę odprawy
Transformacja w firmie nie zawsze musi odpowiadać podwładnemu. Dlatego wolno mu odejść z pracy. Gdy zdecyduje się na to, raczej nie ma co liczyć na odprawę wypłacaną przy zwolnieniach grupowych
Sprzedaż czy fuzja przedsiębiorstwa nie oznacza dla pracownika automatycznie utraty posady. Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu pracy (k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę co do zasady staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Natomiast za zobowiązania, które wynikają ze stosunku pracy, a powstały przed przejściem części jednej firmy na drugą, dotychczasowy i nowy pracodawca ponoszą solidarną odpowiedzialność. Każdy jednak pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę w specjalnym, uproszczonym trybie, przewidzianym tylko w takiej sytuacji. Ma dzięki temu sposobność zadecydowania, czy zmiana w strukturze firmy mu odpowiada.
Czas do namysłu
Na podjęcie decyzji ma dwa miesiące liczone od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Mówi o tym art. 231 § 4 k.p. W tym okresie pracownik może bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem rozwiązać stosunek pracy. Składa oświadczenie, że odchodzi z pracy. Zgoda szefa nie jest tu do niczego potrzebna.
Tak dokonane rozwiązanie stosunku pracy powoduje dla pracownika takie skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta