Bez dobrego pomysłu na Rosję
Lekcja Westerplatte przypomniała nam, jak trudno Polsce znaleźć dobrą odpowiedź na perfidię Kremla. Jesteśmy zbyt słabi, aby nadawać ton w europejskiej polityce wobec Rosji. Jesteśmy też zbyt skłóceni, by przyjąć jeden konsekwentny sposób działania – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Uroczystość na Westerplatte sukcesem Polski i Europy”, „Ocieplenie między Kremlem i Warszawą”, „Historia nie skłóciła Polski i Rosji” – czytając tak optymistycznie brzmiące tytuły, nieuważny obserwator mógłby uznać, że 1 września na Westerplatte doszło do happy endu.
Owszem, kremlowski Wielki Dramaturg nieco złagodził napięcie w epilogu. Tyle że wynikało to raczej z wcześniej naszkicowanego przez Władimira Putina scenariusza. Jak można podejrzewać, założono w nim, iż wpierw nastąpi symboliczne „przeczołganie” Polaków po to, by w końcu protekcjonalnie poklepać zszokowaną ofiarę po plecach.
Po raz kolejny stajemy zatem wobec problemu Rosji – państwa, które nie sposób omijać w dyplomatycznej grze, ale które w najmniej oczekiwanym momencie potrafi zaskoczyć wszystkich swoją agresywnością. Problemu tego nie rozwiązała ani pryncypialność braci Kaczyńskich, ani pragmatyzm Donalda Tuska. Na Rosję nikt zresztą nie ma dobrego pomysłu. Kraje Unii Europejskiej, a od niedawna także Stany Zjednoczone, wobec rosyjskiego premiera stosują taryfę ulgową. Ale jak pokazuje choćby ostatni incydent z polsko-rosyjską wojną o historię, ani nie czyni to Władimira Putina większym Europejczykiem, ani nie zwiększa przewidywalności jego działań.
Dyplomatyczny show
Przypomnijmy podstawowe fakty – afera z Putinem wybuchła mimo szczerej chęci Donalda Tuska, aby z rosyjskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta