Można się rozliczyć z kontrahentem bez dzielenia się z fiskusem
To, w jaki sposób strony ukształtują swoje stosunki w zakresie rozliczeń z tytułu odpowiedzialności za wady towaru czy usługi, ma wpływ na rozliczenia podatkowe
W praktyce gospodarczej rozliczenia z tytułu wad sprzedanych towarów lub usług nie są niczym wyjątkowym. Stronami tego typu rozliczeń jest oczywiście sprzedawca, który zgodnie z prawem lub umową ponosi odpowiedzialność za towar lub usługę oraz kupujący mający z tego tytułu określone uprawnienia i roszczenia. W rzeczywistości jednak na podatników czyha wiele pułapek. Podpowiadamy, jak uniknąć niektórych z nich.
Odszkodowania i kary umowne
Zarówno pojęcie odszkodowania, jak i kary umownej zaczerpnięte jest z prawa cywilnego. Odszkodowanie (z tytułu tzw. odpowiedzialności kontraktowej) rozumiane jest jako konieczność naprawienia ujemnych skutków, jakie wynikły dla kontrahenta z faktu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Kara umowna spełnia natomiast funkcję wcześniejszego zastrzeżenia wysokości sumy, jaką nierzetelny kontrahent będzie musiał wyłożyć dla naprawienia szkody.
Cechą charakterystyczną kary umownej w świetle art. 483 k.c. jest określenie z góry jej wysokości. Odszkodowanie natomiast identyfikowane jest przede wszystkim poprzez swoją funkcję – pieniężnej rekompensaty za majątkowy uszczerbek w dobrach lub interesach prawnie chronionych.
Urząd się nie dołoży
Na gruncie ustawy o CIT art. 16 ust. 1 pkt 22 wprost wyłącza z kosztów uzyskania przychodów „kary umowne i odszkodowania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta