Odszkodowanie przysługuje za naruszenie prawa
Wielu pracodawców wypłaca podwładnym rekompensaty za to, że w trakcie zwalniania ich z pracy złamali przepisy
Często pracownicy dostają pieniądze za to, że były szef nieprawidłowo uzasadnił wypowiedzenie albo że podał w nim nieprawdziwą przyczynę zerwania współpracy. Do niedawna zasadą było, że należności te miały charakter ryczałtowy; regulacje ściśle określały, ile zwolniony może uzyskać z powodu konkretnego naruszenia prawa przez pracodawcę. Wysokość większości takich odszkodowań nie zależała więc od wartości straty, jaką poniósł zatrudniony z powodu nierzetelnego zachowania firmy. Zmieniło się to trochę po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. (SK 18/05), wedle którego osoba zwolniona nieprawidłowo z pracy ma prawo się domagać jeszcze odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego. Nowe orzeczenia Sądu Najwyższego, np. z 9 czerwca 2009 r. (II PZP 6/09) i z 18 czerwca 2009 r. (I PZP 2/09), tłumaczą werdykt Trybunału. Wynika z nich, że osoba zwolniona z pracy w sposób sprzeczny z przepisami, która poniosła szkody:
- inne jeszcze niż sama utrata tej posady – może się domagać odszkodowania w pełnej wysokości, nie ograniczając się tylko do roszczeń z kodeksu pracy (przywrócenie do pracy wraz z wynagrodzeniem za czas pozostawania bez zajęcia bądź odszkodowanie)
PrzykładPani Jadwiga była kasjerką w supermarkecie. Została dyscyplinarnie zwolniona z pracy za kradzież pieniędzy po tym, gdy audyt przeprowadzony w sklepie wykrył
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta