Chińskie rozgrywki Tokio i Moskwy
Do drugiej wojny światowej w wyścigu o dominację w Azji Południowo-Wschodniej bezapelacyjnie prowadzili Japończycy. Po zwycięstwie w wojnie z Chinami (w latach 1894 – 1895), a następnie z Rosją (1904 – 1905) zaczęli rozszerzać swoje wpływy w Korei, którą anektowali w 1910 roku, i w Chinach. Pokonana Rosja – z niewielkimi siłami lądowymi i bez floty na Dalekim Wschodzie, którą Japończycy zniszczyli pod Cuszimą – biernie przyglądała się ich ekspansji. Japonia zaś w 1918 roku ochoczo przyłączyła się do interwencji wojskowej mocarstw zachodnich i USA, które m.in. na Syberii wspierały walczącego z bolszewikami przywódcę białych adm. Aleksandra Kołczaka. Jednak marzenia o podboju zasobnej krainy, pod presją aliantów zaniepokojonych wzrostem ich potęgi, musieli porzucić.
Sowieci, pomni klęski sprzed prawie dwóch dekad, nie ważyli się zadrzeć z Japończykami. Prawda, udało im się wyeksportować rewolucję bolszewicką do Mongolii, tworząc tam z jednej strony państwo buforowe, a z drugiej przyczółek na drodze do Chin. Starali się też włączyć w zamęt chińskiej wojny domowej, wspierając doradcami wojskowymi najpierw Kuomintang, a później chińskich komunistów z Mao Zedongiem na czele. Działali jednak dyskretnie.
ZSRR poprzez Komintern wspierał działalność utworzonej z jego pomocą w 1922 roku Komunistycznej Partii Japonii. Dyrektywy dla KPJ szły prosto z moskiewskiej centrali, a ich wyrazem był program partii – sformułowany w tzw. tezach z 1927 roku, a następnie w tezach z 1932 roku – który głosił obalenie monarchii, konfiskatę ziemi prywatnej oraz nacjonalizację sektora bankowego i przemysłu.
Japończycy nie pozostawali dłużni. Mimo że w 1925 roku nawiązali stosunki dyplomatyczne z ZSRR, za wszelką cenę starali się osłabić jego wpływy w Chinach (zwłaszcza w sąsiadującej z Syberią Mandżurii) oraz popsuć stosunki sowiecko-chińskie. Wiedzieli, że dla Kremla oczkiem w głowie jest zbudowana jeszcze za czasów carskich przebiegająca przez Mandżurię Wschodniochińska Kolej Żelazna (ros. KWŻD), która znajdowała się pod wspólnym, sowiecko-chińskim, zarządem. W 1929 roku wywiad japoński, który od dawna penetrował mandżurskie mniejszości etniczne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta