Za Stalina w czołgu Józef Stalin-1
Grzmiąc ogniem, błyskając blaskiem stali Pójdą czołgi we wściekłym ataku Gdy pośle nas w bój towarzysz Stalin I Woroszyłow powiedzie nas do walki Refren z popularnej filmowej piosenki zwanej marszem sowieckich czołgistów nucili Rosjanie w 1939 roku. Nieoficjalnym hymnem sowieckich czołgistów stała się inna piosenka z tego samego roku: „Trzej czołgiści”.
Marsz sowieckich czołgistów pojawił się pod koniec filmu „Traktorzyści”, w scenie zaślubin bohaterów. Film pokazuje szczęśliwe życie obywateli Kraju Rad, ale nie ma w nim nawet najmniejszej wzmianki o obowiązujących od 1932 roku w Rosji Sowieckiej paszportach – żaden obywatel nie mógł przebywać poza miejscem zamieszkania dłużej niż 48 godzin, a chłopom paszportów władze nie wydały. Nie ma także najmniejszej wzmianki o wprowadzonych 15 stycznia 1939 roku książeczkach pracy. – Stały się one dla szeregowego robotnika tym, czym legitymacja partyjna dla komunisty. Nie mógł już porzucić miejsca pracy bez wpisu w książeczce, który go do tego upoważniał. Nie mógł dostać innej pracy, jeśli w książeczce nie znalazł się wpis o jego zwolnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta