Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina może prowadzić rachunki podległych jej szkół

05 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Wojciech Rup

Praktyka jest taka, że rachunkowość samorządowych placówek oświatowych jest prowadzona przez właściwe urzędy. Zmiana przepisów tylko potwierdziała tę metodę

Ustawa z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 56, poz. 458) wprowadziła zasadnicze zmiany w organizacji prowadzenia rachunkowości samorządowych szkół i placówek oświatowych. Od 22 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe brzmienie jej art. 5 ust. 7 pkt 3.

Stanowi on obecnie, że do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności: „zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2 – 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694, ze zm.), i organizacyjnej szkoły lub placówki. Zmiana przepisu polega na dodaniu do zadań organu prowadzącego szkoły i placówki oświatowe prowadzenia rachunkowości szkół i placówek oświatowych.

Zadanie dla skarbnika

Do czasu nowelizacji przytoczonego przepisu ustawy o systemie oświaty obowiązywała generalna zasada, w myśl której każda jednostka sektora finansów publicznych, a więc także samorządowa szkoła i placówka oświatowa powinna prowadzić rachunkowość samodzielnie zgodnie z postanowieniami art. 2 ustawy o rachunkowości i § 3 w związku z § 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8514

Spis treści
Zamów abonament