Gmina może prowadzić rachunki podległych jej szkół
Praktyka jest taka, że rachunkowość samorządowych placówek oświatowych jest prowadzona przez właściwe urzędy. Zmiana przepisów tylko potwierdziała tę metodę
Ustawa z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 56, poz. 458) wprowadziła zasadnicze zmiany w organizacji prowadzenia rachunkowości samorządowych szkół i placówek oświatowych. Od 22 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe brzmienie jej art. 5 ust. 7 pkt 3.
Stanowi on obecnie, że do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności: „zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2 – 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694, ze zm.), i organizacyjnej szkoły lub placówki. Zmiana przepisu polega na dodaniu do zadań organu prowadzącego szkoły i placówki oświatowe prowadzenia rachunkowości szkół i placówek oświatowych.
Zadanie dla skarbnika
Do czasu nowelizacji przytoczonego przepisu ustawy o systemie oświaty obowiązywała generalna zasada, w myśl której każda jednostka sektora finansów publicznych, a więc także samorządowa szkoła i placówka oświatowa powinna prowadzić rachunkowość samodzielnie zgodnie z postanowieniami art. 2 ustawy o rachunkowości i § 3 w związku z § 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta