Hipoteka także dla zadatku
Przyszła należność w wysokości nieustalonej może być zabezpieczona hipoteką kaucyjną. Dotyczy to również należności przyszłej o znanej wysokości – uznał Sąd Najwyższy
Jest to dla praktyki istotne, jako że potrzeba zabezpieczenia hipotecznego występuje niejednokrotne również w takich sytuacjach. Dowodem na to jest sprawa, której dotyczy wskazane orzeczenie Sądu Najwyższego.
Umowa przedwstępna z zabezpieczeniem
Początek jej dała przedwstępna umowa sprzedaży dużej nieruchomości zawarta między dwiema spółkami z o.o. w październiku 2007 r. Określała ona precyzyjnie warunki umowy definitywnej. Zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości sprzedającego było bezwarunkowe, a nabywcy – warunkowe.
W umowie przedwstępnej ustalono wysokość zadatku, jaki ma wpłacić kupująca spółka, na kwotę ponad 970 tys. zł. Na wypadek wycofania się z tej transakcji spółka sprzedająca zobowiązała się do zwrotu niedoszłemu nabywcy – stosownie do art. 394 kodeksu cywilnego – zadatku w podwójnej wysokości.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta