Jak się pozbyć nierzetelnego najemcy
Zdarza się, że firma nie płaci czynszu za wynajęty lokal użytkowy. Co wtedy? Kiedy monity właściciela nie pomagają, jedyne, co pozostaje, to wypowiedzenie umowy
Regulowanie opłat na bieżąco to podstawowy obowiązek najemcy. Wynika on z umowy najmu, a gdy nic nie mówi ona na ten temat, z kodeksu cywilnego. Kiedy jednak w praktyce zdarza się inaczej i długi z tego tytułu rosną, właściciel lokalu stara się pozbyć najemcy – dłużnika.
Dwa typy wypowiedzeń
Umowę najlepiej wypowiedzieć na piśmie, wtedy w razie problemów posłuży ono jako dowód w sądzie. W pierwszej kolejności obowiązują zasady przewidziane w postanowieniach umowy, a dopiero w drugim, gdy nic ona nie mówi na ten temat, te wynikające z kodeksu cywilnego.
Te ostatnie zaś mówią, że właściciel może się pozbyć najemcy dopiero wtedy, gdy nie płaci on przez dwa okresy, na jakie się z nim umówił.
Przykład
Z umowy wynika, że najemca ma płacić czynsz co miesiąc.
Ma zaległości. Dopiero gdy nie płaci przez dwa miesiące, właściciel może wypowiedzieć umowę.
Okresy te wcale nie muszą następować jeden po drugim. Wystarczy, że najemca raz nie zapłacił. Nawet gdy potem reguluje czynsz terminowo i następnie znowu przestanie go uiszczać, można wypowiedzieć mu umowę.
Warto pamiętać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta