Festiwal ostatniej szansy
Katastrofalny stan słynnych organów w Leżajsku
Festiwal ostatniej szansy
Od dziś do połowy września w Bazylice ojców Bernardynów w Leżajsku można słuchać koncertów VMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Zapowiadają się jako niewątpliwa atrakcja wakacyjnego sezonu, zwłaszcza że program imprezy jest bardzo ciekawy. Przede wszystkim jednak organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że dzięki niemu zacznie się wreszcie publicznie mówić o katastrofalnym stanie leżajskich organów.
Leżajsk znany jest z XVII-wiecznej Bazyliki ojców Bernardynów wzniesionej dzięki fundacji rodziny Opalińskich i stanowiącej cenny zabytek architektury późnorenesansowej. Najsławniejsze jednak są organy tej świątyni, zbudowane w dwóch etapach w latach 1680--1693. Wykonali je polscy organmistrzowie: Stanisław Studziński z Przeworska i Jan Głowiński z Krakowa. Mechaniczny instrument o 75 głosach uznawany jest powszechnie za jeden z najcenniejszych w Europie. Po rekonstrukcji przeprowadzonej w połowie lat 60. obecnego stulecia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta