Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
Prawo działa wstecz
Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
Arwid Mednis, Andrzej Siemiątkowski
Przepisy znowelizowanej ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców weszły w życie 4 maja br. Warto wspomnieć, że Rada Legislacyjna wskazała na liczne jej ułomności. Niemniej wiele zmian należy ocenić pozytywnie, przede wszystkim zaś tę, że lokale oraz tereny o powierzchni do 0, 4 ha cudzoziemcy (w tym spółki kontrolowane przez osoby z zagranicy) mogą nabyć bez zezwolenia.
Nowelizacja kładzie również kres dyskusjom na temat tego, czy nabycie udziałów lub akcji współce będącej właścicielem nieruchomości, w wyniku którego spółka staje się cudzoziemcem w rozumieniu ustawy, wymaga zezwolenia. Ustawa z 1920 r. w dotychczasowym brzmieniu nie przewidywała takiego wymogu.
Luka prawna pozwalała więc na obejście obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez spółkę kontrolowaną przez osobę zagraniczną w ten sposób, że nieruchomość nabywała spółka polska, następnie większość udziałów w niej nabywała osoba zagraniczna, obejmując w ten sposób władztwo nad nieruchomością (nie w sensie prawnym, lecz ekonomicznym) . Chcąc zapobiec takim praktykom, Departament Administracyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydał instrukcję, zgodnie z którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta