Dominacja interesu BGŻ
Współpraca między bankiem krajowym a bankami regionalnymi
Dominacja interesu BGŻ
Projekt programu naprawczego Banku Gospodarki Żywnościowej SA oraz regulacje, dotyczące funkcjonowania przyszłego zrzeszenia krajowego są nadmiernie obciążone dominacją interesu BGŻ SA -- takie wnioski znalazły się w liście prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz, skierowanym 5 czerwca br. do prezesa BGŻ Kazimierza Olesiaka. Tę opinię potwierdzają również i inne pisma -- m. in. dotyczące przeprowadzonej w BGŻ kontroli przez NIK. Z zestawienia tych dokumentów można wnioskować, że bank krajowy -- wktóry w przyszłości ma przekształcić się BGŻ -- jest tworzony kosztem zrzeszonych banków spółdzielczych i regionalnych.
W liście do prezesa Olesiaka NBP zwraca również uwagę na niebezpieczeństwo prowadzenia przez BGŻ działalności konkurencyjnej wobec zrzeszonych banków regionalnych i spółdzielczych -- co jest sprzeczne z ustawą o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ. Ustawa przewiduje bowiem, że bank krajowy (czyli BGŻ) powinien wykonywać swe funkcje w sposób nie konkurujący z bankami regionalnymi.
Podtrzymać płynność BGŻ
Umowa zrzeszenia krajowego -- zawarta między bankiem krajowym a każdym z dziewięciu banków regionalnych -- ma regulować wspólne zarządzanie środkami finansowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta