Zwycięstwo nad podziałami
Jan Paweł II w Berlinie: Dziś Brama Brandenburska stała się bramą wolności. Trzymajcie ją otwartą dla was i wszystkich ludzi.
Zwycięstwo nad podziałami
Przejście przez Bramę Brandenburską na znak pokonania totalitaryzmu i podziałów Berlina, Niemiec i Europy oraz beatyfikacja kościelnych męczenników z okresu hitleryzmu podczas mszy św. na Stadionie Olimpijskim to główne punkty berlińskiego etapu trzeciej wizyty Jana Pawła II w Niemczech. Papieskim przesłaniem było nieuchronne zwycięstwo wolności, prawdy i wiary w walce z dyktaturą, przemocą i fałszem.
Politycznie głównym punktem wizyty w Berlinie, mieście odwiedzanym przez zwierzchnika Kościoła katolickiego po raz pierwszy, była uroczystość przed Bramą Brandenburską, jeszcze niedawno zamkniętą murem dzielącym Berlin, Niemcy i Europę. Papież przeszedł przez Bramę z zachodu na wschód w towarzystwie kanclerza Helmuta Kohla. -- To, że Brama Brandenburska została otwarta, iż upadł mur berliński i żelazna kurtyna, a Niemcy mogły się zjednoczyć, to w dużej mierze zasługa papieża z Polski -- podkreślił kanclerz. -- Obecnie najważniejszym zadaniem jest budowa zjednoczonej Europy wspólnymi siłami wszystkich narodów i ludzi różnych wyznań. Wizyta papieża dodała odwagi, stała się znakiem nadziei i przełomu -- akcentował Kohl.
Jan Paweł II przypomniał, że Brama Brandenburska była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta