Jak bardzo państwo może utrudnić odliczenie VAT
Uzależnienie prawa do odliczenia od korekty faktur i złożenia dodatkowej deklaracji korygującej, gdy organ podatkowy ma wszelkie informacje niezbędne do weryfikacji kwoty odliczenia, jest niezgodne z dyrektywą
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 30 września 2010 r. w sprawie Uszodaépítő kft (C-392/09).
Dotyczył on węgierskiego podatnika VAT, głównego wykonawcy prac budowlanych, realizowanych przez niego przy pomocy różnych podwykonawców. Do końca 2007 r. węgierskie regulacje przewidywały, że VAT od usług budowlanych (krajowych) powinien być rozliczany co do zasady przez usługodawcę.
Z początkiem 2008 r. Węgry wprowadziły (zgodnie z art. 199 dyrektywy 2006/112/WE) możliwość rozliczania podatku z tytułu takich transakcji na zasadach odwrotnego obciążenia przez nabywcę (polskie regulacje nie przewidują odpowiednika węgierskiego rozwiązania).
Nowe regulacje dały również możliwość takiego rozliczania VAT w odniesieniu do usług wykonanych przed wejściem w życie nowelizacji. Aby z tego skorzystać, zainteresowani (tj. dostawca i nabywca) powinni byli do 15 lutego 2008 r. złożyć organowi podatkowemu stosowne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta