Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować podróże służbowe kierowców

26 października 2010 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Dla potwierdzenia krótkich wyjazdów szofera wystarczy wykresówka lub karta drogowa. Ale przy trwających ponad osiem godzin to za mało. Wtedy potrzebne są pisemne delegacje

Gdy kierowca pokonuje tylko krótkie trasy krajowe, które mieszczą się w ośmiu godzinach na dobę, można nie dokumentować odrębnie, że jest w podróży służbowej.

W tym zakresie art. 2 pkt 7 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.) nie wprowadził wymogu pisemnego polecenia. Mówi jedynie o poleceniu pracodawcy, które w związku z powyższym może być także ustne.

Skoro tak, a dodatkowo podróż kończy się przed lub maksymalnie z upływem ośmiu godzin, to kierowca nie nabędzie w związku z jej odbyciem żadnego świadczenia. Dieta krajowa w 1/2 wysokości przysługuje, dopiero gdy podróż służbowa trwała powyżej ośmiu godzin.

Tak stanowi § 4 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8762

Spis treści
Zamów abonament