Co dalej z inwestycją po zakupie środka trwałego
Zdarza się, że firma, która poniosła nakłady inwestycyjne na cudzą rzecz, kupuje ją, zanim zdoła je w pełni zamortyzować. Jak wówczas powinna potraktować nieumorzoną część nakładów?
Do środków trwałych podlegających amortyzacji podatkowej zaliczane są tzw. inwestycje w obcych środkach trwałych, czyli nakłady na ulepszenie cudzych rzeczy, używanych w działalności gospodarczej np. na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu.
Nierzadko rzecz, na którą zostały poniesione te nakłady tworzące inwestycję, przechodzi na własność użytkownika, stając się jego własnym środkiem trwałym. Co w takiej sytuacji z inwestycją w obcym środku trwałym, której nie udało się w pełni zamortyzować?
Czy trzeba kontynuować jej amortyzację, traktując ją nadal jako odrębny środek trwały, czy raczej o nieumorzoną wartość tej inwestycji powiększyć wartość początkową zakupionej rzeczy i naliczać odpisy tylko od tego jednego środka trwałego?
Dwa rozwiązania...
Z przepisów ustawy o CIT i ustawy o PIT nie wynika bezpośrednio, jak należy postąpić. Organy podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta