Wybudujmy sobie starówkę
Poznań stawia zamek, Głogów i Elbląg – centra z kamienicami, które mają wyglądać jak zabytki
Gargamel – tak o zamku królewskim, który ma powstać w centrum Poznania, mówią jego przeciwnicy. Budowla zostanie wzniesiona praktycznie od zera i będzie jedynie nawiązywać do historycznego poprzednika.
Królestwo w cieniu cesarstwa?
Zamek królewski w Poznaniu został wzniesiony pod koniec XIII w. W czasach Kazimierza Wielkiego był największym świeckim obiektem w kraju, ale jego ranga stopniowo spadała.
Wreszcie podczas wojny północnej, która w XVIII w. przetoczyła się także przez Poznań, budowla został zburzona. Potem odbudowano jej niewielki fragment, ale dzieła zniszczenia dokonał artyleryjski ostrzał z końca drugiej wojny światowej.
Odtąd określenie „poznański zamek” zaczęło się w Polsce kojarzyć z inną z budowlą, która na początku XX w. została wzniesiona z rozkazu cesarza Wilhelma II. – Zamek pruski jest dla Poznania ważny, ale historycznie obcy. Zamek królewski ma daleko większe znaczenie – podkreśla Włodzimierz Łęcki, były senator, który stoi na czele komitetu odbudowy dawnej siedziby Przemysła II.
Wtóruje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta