Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki końca kadencji

26 października 2010 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Za miesiąc kończy się kadencja samorządów. Co zmieni to w życiu radnych i wójtów?

Momentem początkowym czteroletniej kadencji gminnych radnych jest jednolicie w całej Polsce dzień wyznaczony przez prezesa Rady Ministrów na przeprowadzenie wyborów do rad gmin. Oznacza to również, że kadencja radnego nie może trwać dłużej niż cztery lata od wymienionego początku kadencji organu stanowiącego, niezależnie od dnia, w którym mandat został przez niego obsadzony.

Termin wpływa na uprawnienia

To nie wszystko. Jak wynika z art. 26 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), kadencja wójta rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy (lub wyboru go przez radę gminy) i kończy z dniem upływu kadencji rady gminy.

Kadencja gminnych rad, które zostały wyłonione w wyborach samorządowych przeprowadzonych w 2006 r., zakończy się 12 listopada tego roku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8762

Spis treści
Zamów abonament