Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polowanie na sztuczną trzustkę

20 lipca 1996 | Nauka i Technika | ZW

Wkrótce pojawią się automatyczne czujniki poziomu glukozy we krwi

Polowanie na sztuczną trzustkę

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła wprowadzenie na rynek analogu insuliny o nazwie Humalog firmy Elli Lilly, uzyskiwanego za pomocą inżynierii genetycznej. Decyzja ta zbiegła się z kongresem Amerykańskiego Towarzystwa Diabetolgicznego (ADA) . Dotyczy nowej odmiany hormonu, któ -ry wielu chorym na cukrzycę ratuje życie. Jak przyznał prof. Richard DiMarchi, jeden z głównych jej wynalazców, nowa insulina jest uzupełnieniem tych hormonów sztucznie wytwarzanych, jakie są już dostępne na rynku. Może być przydatna u części diabetyków, którzy muszą zażywać insulinę.

Dodajmy, że decyzje o tym, jakiego typu hormon powinien być stosowany u danego pacjenta, muszą zapadać indywidualnie, w konsultacji z lekarzem, w zależności od tego, co jest dla chorego bardziej korzystne. Nowy analog insuliny (tzw. insulina lispro) jest zbliżony składem do naturalnej insuliny ludzkiej, wytwarzanej od 1982 r. za pomocą metod inżynierii genetycznej. Opracowano go, by lepiej naśladować proces szybkiego wydzielania naturalnej insuliny przez organizm człowieka po spożyciu posiłku. Uczonym udało się to uzyskać dzięki zamianie ustawienia dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 810

Spis treści

Raporty

Zamów abonament