Dobrze wiadomo, co trzeba zrobić
Strategia gospodarcza na przyszłość
Dobrze wiadomo, co trzeba zrobić
Stanisław Gomułka
Rząd i partie polityczne są w trakcie formułowania czegoś w rodzaju długofalowej strategii polityki gospodarczej dla Polski. Ostatnio mieliśmy możliwość zapoznania się zdwoma dokumentami rządowymi na ten temat. Były one przedmiotem dyskusji (i krytycznej opinii) Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów.
Generalnie zarzuca się, że mają one charaker życzeniowy istanowią -- zamiast wewnętrznie spójnej strategii działań -- coś w rodzaju prognozy. W przypadku "Pakietu 2000" nacisk został położony na ograniczenie inflacji i podtrzymanie szybkiego wzrostu gospodarczego, ale z treści tego dokumentu nie wynika, jak to osiągnąć. W szczególności nie wiadomo, dlaczego eksport ma systematycznie rosnąć szybciej niż import. Czy taka różnica w tempie wzrostu jest możliwa i czy jest wskazana? W przypadku dokumentu CUP nacisk jest położony na wzrost relacji inwestycji do produktu krajowego brutto (PKB) , ale znów nie wiadomo, jak to osiągnąć. Nie ma propozycji konkretnych reform, czy to w zakresie instrumentów monetarnych i fiskalnych, mobilizowania oszczędności, czy rozwiązań instytucjonalnych, które miałyby doprowadzić do szybkiego wzrostu inwestycji.
Jest też zastanawiające, że w dokumencie CUP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta