Sankcje karne zamiast zwrotu turystycznego
Sankcje karne zamiast zwrotu turystycznego
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Dotychczasowe nowelizacje przepisów o podatku od towarów i usług, choć istotne, nie miały jednak charakteru kompleksowego. Na jakie fundamentalne zmiany, pańskim zdaniem, przyszedł czas teraz?
Są takie trzy brakujące elementy. Po pierwsze -- VAT w szeroko rozumianej gospodarce żywnościowej. Dzisiaj produkty rolne, leśne i rybackie są od VAT zwolnione. Zlikwidowanie tego zwolnienia nie oznaczałoby jednak, że podatnicy z tych dziedzin gospodarki faktycznie płaciliby ten podatek. Przeciwnie: uzyskaliby prawo do zwrotu różnicy podatku. Ci bowiem, którzy produkują towary, byliby obciążeni stawką 0 proc. albo 7 proc. ,a ci, którzy nabywają towary i usługi -- stawką podstawową. Da to im możliwość uzyskania zwrotu. Jest to standard podatkowy, który musimy osiągnąć. Głównie dlatego, że dzięki temu zbliżymy nasz system podatkowy do państw zachodnioeuropejskich, ale przede wszystkim tkwi w tym istotny czynnik restrukturyzacji i-- nazwijmy rzecz po imieniu -- wspomagania rolnictwa.
Po drugie -- tzw. zwrot turystyczny. Nie rozumiem nawet, dlaczego jeszcze go nie ma. Nie wymaga przecież wielkich zmian prawnych; moim zdaniem mógł być wprowadzony już w tym roku. Wiadomo powszechnie, że znaczna część obrotu przygranicznego nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta