Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolar i euro mogą mieć silnego konkurenta z Chin

24 listopada 2011 | Moje Pieniądze | Grzegorz Siemionczyk
Udział obligacji międzynarodowych nominowanych w euro spadł od 2005 r. poniżej 45 proc. Znacząco wzrósł natomiast udział papierów dłużnych nominowanych w walucie amerykańskiej.
źródło: Rzeczpospolita
Udział obligacji międzynarodowych nominowanych w euro spadł od 2005 r. poniżej 45 proc. Znacząco wzrósł natomiast udział papierów dłużnych nominowanych w walucie amerykańskiej.

Waluty o globalnym znaczeniu | Najważniejsze gospodarczo kraje świata dążą do tego, aby światowy system walutowy, obecnie zdominowany przez dolara, stał się bardziej zróżnicowany. Zdaniem ekonomistów byłby to powrót do normalności

O tym, że dana waluta pełni funkcję światowej waluty rezerwowej, w praktyce przesądzają historyczne zaszłości. Ale uzyskać taki status może tylko jednostka płatnicza dużej gospodarki o dobrze rozwiniętym sektorze finansowym, ze stabilną polityką fiskalną i pieniężną oraz z płynnym rynkiem aktywów nominowanych w danej walucie.

Dwa ostatnie warunki to główny powód do niepokoju o przyszłość euro jako waluty o globalnym znaczeniu. Kryzys fiskalny wyraźnie pokazał, jakie mogą być skutki jej bezpaństwowości. Podważył też przeświadczenie inwestorów, że wszystkie obligacje emitowane przez państwa strefy euro są równie bezpieczne.

W efekcie rynek aktywów najwyższej jakości nominowanych w tej walucie mocno się zawęził. Tym bardziej że euro przestało być ulubioną walutą emitentów obligacji międzynarodowych.

Potrzebna większa integracja

Jak wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), w 2003 r. po raz pierwszy więcej nowych emisji takich papierów, kierowanych przez rządy i spółki do zagranicznych inwestorów, było nominowanych w euro niż w dolarze. Jednak w 2009 r. amerykańska waluta odzyskała przewagę w tej dziedzinie i utrzymuje ją do dziś. W rezultacie udział obligacji międzynarodowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9089

Wydanie: 9089

Spis treści
Zamów abonament