Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Idea z zalążkiem kryzysu

24 listopada 2011 | Moje Pieniądze | Anna Słojewska
Projekt unii gospodarczo-walutowej przygotowała pod koniec lat 80. komisja Jacques’a Delorsa  (z prawej podczas spotkania w EBOiR w 1992 r.). Niechętny powstaniu wspólnej waluty był  premier Wielkiej Brytanii John Major (z lewej)
autor zdjęcia: Anna Brzezińska
źródło: Archiwum
Projekt unii gospodarczo-walutowej przygotowała pod koniec lat 80. komisja Jacques’a Delorsa (z prawej podczas spotkania w EBOiR w 1992 r.). Niechętny powstaniu wspólnej waluty był premier Wielkiej Brytanii John Major (z lewej)

Euro | Pomysłodawcy wspólnej waluty wiedzieli, że jeden pieniądz bez wspólnej polityki gospodarczej nie ma sensu. Zdecydowano się jednak na ryzykowny eksperyment w nadziei, że stopniowo kraje będą się bardziej integrować

Wspólna waluta bez wspólnej polityki gospodarczej, przy ewidentnej nierównowadze makroekonomicznej między członkami związku i stale łamanych kryteriach stabilności, od początku nosiła w sobie zalążek kryzysu. W pełni słabość pomysłu została obnażona podczas obecnego kryzysu w strefie euro.

Pomysł unii gospodarczo-walutowej pojawił się już w latach 70. Jednak kryzys naftowy zniweczył te plany. Potem robiono przymiarki do nowej konstrukcji w formie europejskiego systemu walutowego. Zakładano, że waluty narodowe mogą się wahać w określonych przedziałach i dopiero po ich przekroczeniu banki centralne dokonywały interwencji. Rozwiązania te miały wady (dwie fale kryzysowe w latach 80. i 90.). Niektóre waluty były wypychane z systemów.

Od początku sprzeczność

Równolegle pracowano nad ideą ścisłej unii gospodarczo-walutowej. Jej projekt na zlecenie przywódców UE w 1989 roku przygotowała Komisja Delorsa. W skład komisji wchodzili szefowie banków centralnych państw UE. Pracami kierował Jacques Delors, ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej. Ostateczna decyzja o stworzeniu unii gospodarczo-walutowej i etapach dochodzenia do wspólnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9089

Wydanie: 9089

Spis treści
Zamów abonament