Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupowe zwolnienia bez sądowej weryfikacji

24 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Przyczyna ekonomiczna to ogólny frazes stanowiący sprytną zasłonę dymną dla masowych redukcji. Jej potrzeby i celowości nie ocenia nawet sąd

Pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, że od początku roku do końca września, w ramach zwolnień grupowych, pracę straci 52,4 tys. osób.

Jak pisał redaktor Adam Woźniak, u wielu przedsiębiorców przyczyną redukcji nie jest wcale zła sytuacja ekonomiczna, ale po prostu obawa przed spowolnieniem wzrostu gospodarki i, co się z tym wiąże, spadkiem zamówień („W całej Polsce szykują się grupowe zwolnienia”, „Rz” z 15 listopada 2011). Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, tłumaczył, że przedsiębiorcy chcą się przygotować na gorszy przyszły rok.

Argumenty jak najbardziej zrozumiałe, ale czy wystarczające, by zasłaniając się przyczynami ekonomicznymi stosować ustawę z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych)?

Można się przecież zastanawiać, czy zdarzenia przyszłe mogące pogorszyć sytuację ekonomiczną firmy są powodem redukcji na tyle rzeczywistym, by uznać je za  wiarygodną przyczynę rozstania. Przecież nie mamy pewności, że w ogóle powstaną.

Bez winy zatrudnionego

Art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych stanowi, że stosuje się ją w razie konieczności rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników z przyczyn ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9089

Wydanie: 9089

Spis treści
Zamów abonament