Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedałeś dług, nie masz prawa do korekty

24 listopada 2011 | Rzecz na Święta | Anna Koleśnik; Andrzej Biedacha Anna Koleśnik

Możliwość pomniejszenia podatku dotyczy tylko takich wierzytelności, które istnieją – nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie i nie zostały zbyte. Wydaje się to oczywiste, ale spełnienie tych warunków rodzi w praktyce wiele wątpliwości

Przede wszystkim sam fakt istnienia wierzytelności bywa kwestią sporną. Nierzadko w momencie gdy wierzyciel chce skorzystać z ulgi na złe długi, trwa postępowanie sądowe.

Zobowiązanie musi istnieć...

Przykładem jest sprawa rozpatrywana przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy w interpretacji z 11 maja 2011 r. (ITPP1/443-215/11/KM).

Przedsiębiorca wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż usługi budowlanej. Kontrahent zaś potrącił wartość tej faktury ze swej wierzytelności z tytułu ciążącej na przedsiębiorcy kary umownej (wystawiając notę obciążeniową). Ten jednak uważał roszczenie z tytułu kary za bezpodstawne. Sprawa została skierowana do sądu arbitrażowego.

Ponieważ upływał dwuletni termin na skorzystanie z ulgi na złe długi, przedsiębiorca zapytał izbę, czy ma do niej prawo. Organ odpowiedział przecząco. Stwierdził, że warunkiem skorzystania z ulgi jest istnienie długu. Spółka uregulowała należność z faktury w formie kompensaty wzajemnych wierzytelności.

To spowodowało, że „nie istnieje dług, zatem nie może być mowy o wierzytelności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9089

Wydanie: 9089

Spis treści
Zamów abonament