Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kobiety, transkobiety, ciskobiety

20 lipca 2019 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Grunt to bohatersko walczyć z problemami, które się samemu stworzyło. I właśnie taką walką zajęła się ostatnio trójka nowozelandzkich naukowców z Uniwersytetu w Otago: Taryn Knox, Lynley C. Anderson i Alison Heather, którzy na łamach prestiżowego „Journal of Medical Ethics" opublikowali tekst „Transkobiety w sportach elitarnych – kwestie naukowe i etyczne", w którym proponują – ni mniej, ni więcej – żeby skończyć z dwupłciowym podziałem w sportach, w których płeć ma znaczenie (a dotyczy to zdecydowanej większości sportów).

Co zamiast tego? Odpowiedź jest prosta, choć jej wykonanie będzie skomplikowane. Otóż zdaniem uczonych trzeba wprowadzić wiele kategorii płciowo-genderowych, które określać będzie algorytm opierający się na tożsamości genderowej, statusie społeczno-ekonomicznym i fizjologii. Jeśli chodzi o fizjologię, to pod uwagę brane miałyby być – zamiast cech płciowych – waga, wzrost, poziom testosteronu i inne wskaźniki hormonalne. I właśnie w oparciu o te cechy ludzie (bo przecież już nie mężczyźni i kobiety, bo z tym podziałem mamy skończyć) mieliby być przydzielani do różnych kategorii.

Cały ten nowy podział ma służyć temu, by nie dyskryminować transkobiet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11411

Wydanie: 11411

Zamów abonament