Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jadwiga chciała pomścić męża

20 lipca 2019 | Plus Minus | Teresa Kaczorowska
Jadwiga i Wacław Kubiccy  tuż po ślubie w 1939 r.
źródło: archiwum rodzinne
Jadwiga i Wacław Kubiccy tuż po ślubie w 1939 r.
Jadwiga Kubicka z córką Krystyną w leśniczówce Ksawerego Kuczyńskiego w Gulbinie w lipcu 1945 r.  Kilka dni później Sowieci aresztowali Jadwigę  i słuch po niej zaginął
źródło: archiwum rodzinne
Jadwiga Kubicka z córką Krystyną w leśniczówce Ksawerego Kuczyńskiego w Gulbinie w lipcu 1945 r. Kilka dni później Sowieci aresztowali Jadwigę i słuch po niej zaginął
Krystyna Michalewicz z domu Kubicka z mężem Janem, Wrocław 2018 r.
źródło: archiwum rodzinne
Krystyna Michalewicz z domu Kubicka z mężem Janem, Wrocław 2018 r.

Ojca nie poznała nigdy. Zginął w Auschwitz-Birkenau. Matkę zabrali Sowieci już po wojnie, w lipcu 1945 roku. Ona sama, jako kilkuletnie dziecko, szykanowana była przez milicję i UB. Przetrwała, przerzucana w czasach stalinizmu z jednej miejscowości do kolejnej.

Z kart IPN w Białymstoku:

„Kubicka Jadwiga z d. Kuczyńska, w. Białorzeczka, córka Józefa i Aleksandry z d. Szmit. Polka, katoliczka. Drobna, ładna, choć nie za wysoka (około 150 cm wzrostu). O jasnych blond włosach, niebieskooka, w uszach nosiła kolczyki – srebrne podkówki.

Urodziła się w 1913 roku w Sejnach. Utrzymywali się z niewielkiego gospodarstwa pod Sejnami. 11 września 1939 roku została żoną Wacława Kubickiego. Podczas okupacji Niemcy jej męża aresztowali, wywieźli do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie 20 lutego 1943 roku zamordowali.

W 1941 roku została wysiedlona, wraz z córką Krystyną i matką Aleksandrą Kuczyńską, do wsi Białorzeczka. Kobiety utrzymywały się głównie z datków od miejscowej ludności za nauczanie dzieci. Jednocześnie Jadwiga Kubicka współpracowała z podziemiem niepodległościowym, udzielała schronienia przed Niemcami (w domu, w piwnicy), dożywiała partyzantów, także później, po kapitulacji Niemiec.

Jadwigę Kubicką zabrało trzech Sowietów z karabinami, na czele z kapitanem ZSRS – nagle, tak jak stała – tylko w halce, na którą zdążyła narzucić jesionkę, na nogach miała balowe pantofle, a na ręce – złotą obrączkę.

Jej osierocona córka Krystyna Kubicka była wychowywana przez babcię, kuzynkę, ciotki".

I do tej pory żyję! – uśmiecha się Krystyna Michalewicz,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11411

Wydanie: 11411

Zamów abonament