Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawsze warto orać i siać

20 lipca 2019 | Plus Minus | Eliza Olczyk
autor zdjęcia: Leszek Szymański
źródło: PAP

Na początku transformacji PSL proponował, żeby część pieniędzy ze sprzedaży majątku po PGR-ach przeznaczyć na infrastrukturę na wsiach. Mało kto pamięta, że bezrobotni ludzie urządzali sobie świetlice w pustych chlewach - mówi Stanisław Kalemba, minister rolnictwa w rządzie Donalda Tuska.

Plus Minus: Czy PSL po 14 latach uczestnictwa w różnych rządach schodzi ze sceny politycznej? W tegorocznych wyborach parlamentarnych zamierzacie sami walczyć o mandaty? Sondaże nie są dla was łaskawe.

W cale tak nie uważam. Nasi wyborcy są przywiązani do marki PSL oraz do wartości narodowych i chrześcijańskich. Wincenty Witos powiedział: „Polska bez wiary nie przetrwa", mimo że miał swoje problemy z niektórymi hierarchami Kościoła katolickiego. Na grobie Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu jest wypisane motto: „Pozostańcie wierni wierze swoich ojców i tradycji wolnościowej narodu polskiego". Sprawa wiary w ruchu ludowym nie jest powierzchowna. To jest głęboka idea. Tymczasem w wyborach europejskich schowaliśmy szyld i firmowaliśmy antyklerykalne treści naszych koalicjantów. Na dodatek u nas w Wielkopolsce zgodziliśmy się, żeby nasz lider i europoseł Andrzej Grzyb startował dopiero z trzeciego miejsca na liście. Nie powinien był się na to godzić. W wyniku tych działań wyborcy od nas odeszli. Teraz dajemy im szansę, żeby powrócili.

Zasiadał pan w Sejmie 24 lata, począwszy od Sejmu I kadencji.

To był trudny okres dla PSL. Przechodziliśmy zmiany polityczne w partii i walczyliśmy o elektorat z innymi ugrupowaniami na wsiach. Wtedy obok PSL działały też m.in. PSL Solidarność, które później przekształciło się w Stronnictwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11411

Wydanie: 11411

Zamów abonament