Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwierzęca wunderwaffe

24 sierpnia 2019 | Plus Minus | Vitus B. Dröscher
źródło: Shutterstock
źródło: materiały prasowe

Im mniejsze i słabsze jest zwierzę, tym genialniejsze metody obrony zmuszone jest stosować, by utrzymać się przy życiu. To prawdziwi inżynierowie wojskowi świata zwierzęcego.

Kiedy pomiędzy małą fregatą a atakującymi ją dziesięcioma dużymi pancernikami wroga rozpoczęła się walka, kapitan fregaty rozlał na powierzchni wody jakąś substancję chemiczną. Spowodowała ona natychmiastowe zatonięcie wszystkich okrętów wroga, a fregacie pozwoliła z szybkością trzy razy większą od maksymalnie osiąganej przez nią w zwykłych warunkach oddalić się z miejsca bitwy.

Cudowna broń chrząszcza

Opisana scena jest tak dziwna, że niejednemu z pisarzy tworzących literaturę science fiction nie przyszłaby nawet do głowy. Rozgrywa się ona jednak nie w fantazji, ale w rzeczywistości. Opisany w niej środek chemiczny stanowi bowiem tajną broń należącą do arsenału pewnego gatunku chrząszcza, mianowicie Stenus bimaculatus, zamieszkującego strefę przybrzeżną naszych jezior.

Zaatakowany przez mrówki, stosuje do obrony pierwszą „cudowną broń" ze swego arsenału – zdolność do poruszania się po powierzchni wody. Jej posiadanie sprawiło, że w Ameryce jest znany pod nazwą „chrząszcza Pana Jezusa". Pod każdą ze swoich sześciu stóp ma warstwę włosków pozwalających mu utrzymać tam banieczkę powietrza. Dzięki tym banieczkom, działającym jak pływaki, ślizga się bez trudu po powierzchni wody, pozostawiając na brzegu zaskoczonych tym napastników. Może jednak dojść do tego, że i na wodzie zaatakują go wrogowie, na przykład drapieżne nartniki. Przygotowany i na taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11440

Wydanie: 11440

Zamów abonament