Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odzyskać podatek od wartości dodanej

01 października 1994 | Prawo | AN

Nasi w Niemczech

Jak odzyskać podatek od wartości dodanej

Intensyfikacja kontaktów gospodarczych oraz z niesienie obowiązku wizowego między Polską i Niemcami zwiększyły częstotliwość podróży służbowych pracowników polskich przedsiębiorstw do Niemiec. W trakcie pobytu w Niemczech dokonują oni z akupu niezbędnych towarów, usług i innych świadczeń. Płacąc za nabywane dobra, uiszczają siłą rzeczy wyszczególniony w rachunkach podatek obrotowy, wynoszący z reguły 15 proc. wartości świadczenia, niekiedy 7 proc.

Prawo niemieckie dopuszcza zwrot zapłaconego podatku nawet przedsiębiorstwom zagranicznym nie domicylowanym w żaden sposób w Niemczech. O mówienie postępowania w tej kwestii jest przedmiotem tego artykułu. Pomija on tryb o dzyskiwania podatku o brotowego przez przedsiębiorstwa polskie "prowadzone podatkowo" w Niemczech z tytułu posiadania tam zarejestrowanego o ddziału, czy też wykonywania niektórych rodzajów zleceń na rzecz kontrahentów miejscowych.

Z wrot podatku nie następuje automatycznie, z urzędu. Wymagane jest złożenie wniosku na ustalonym formularzu, we właściwym urzędzie finansowym.

Nie każda osoba jest uprawniona do zwrotu podatku o brotowego. Z założenia płaci go konsument, czyli ostateczny odbiorca towarów i usług. Natomiast dla przedsiębiorców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 285

Spis treści
Zamów abonament