Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwudziestu niewinnie straconych

01 października 1994 | Plus Minus | TS

Dwudziestu niewinnie straconych

Między styczniem 1952 r. i majem 1953 r. stracono dwudziestu wyższych o ficerów Wojska Polskiego. Zostali skazani na śmierć, ponieważ sąd uznał ich winnymi spisku przeciw władzy ludowej oraz szpiegostwa. W śledztwie z muszono niemal wszystkich, by potwierdzili zarzuty o skarżenia. Opinia publiczna nie dowiedziała się wówczas a ni o procesie, ani o wykonaniu wyroków śmierci. "Victis honos" Jerzego Poksińskiego -- zbiór biografii i dokumentów dotyczących rozstrzelanych o ficerów -- u kazuje koszmar stalinowskich metod działania.

Dwa lata temu Poksiński o publikował książkę "TUN" o represjach wobec oficerów Wojska Polskiego w latach 1949--1956 i sprawie rzekomego spisku w armii. W zamierzeniu autora jej częścią miały być obszerne biogramy straconych o ficerów. Ukazały się dopiero teraz jako odrębna pozycja.

Victis honos znaczy: cześć zwyciężonym. Tytuł jest tyleż piękny, co mylący. Oficerowie, którzy stali się ofiarami terroru, nie walczyli przecież z systemem komunistycznym. To w śledztwie zmuszono ich do złożenia fałszywych zeznań, z których wynikało, że chcieli o balić ustrój. Siedemnastu spośród dwudziestu o ficerów wróciło po wojnie do kraju z oflagów lub z Anglii. Powrót był już pewną deklaracją pogodzenia się z istniejącą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 285

Spis treści
Zamów abonament