Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niespieszny przechodzień

01 października 1994 | Plus Minus | JN

25 lat temu zmarł Jerzy Stempowski

Niespieszny przechodzień

Janusz Drzewucki

Nazywał się Jerzy Stempowski, ale swoje teksty literackie publikował pod pseudonimem Paweł Hostowiec. Przeciętnemu czytelnikowi nie jest z byt do -brze znany, bowiem jego książki ukazywały się w wydawnictwach emigracyjnych i były zakazane w kraju. Ale nie tylko władcom PRL nie podobały się jego -- wyrażane w chłodny i precyzyjny sposób -- poglądy na temat współczesnej kultury, cywilizacji; o sytuacji politycznej panującej w Polsce, o tym jak władza totalitarna z aprzęga literaturę i sztukę do celów propagandowych. Jeszcze przed wojną wymyślano mu od masonów i ateistów. Dzisiaj historycy literatury rezerwują dla niego miejsce w gronie najwybitniejszych polskich eseistów, obok Tadeusza Boya-Żeleńskiego , Karola Irzykowskiego, Stanisława Brzozowskiego.

Gustaw Herling-Grudziński w latach 60. napisał o nim: "Pierwsze moje zetknięcie z Hostowcem nauczyło mnie ważnej rzeczy: że można powiedzieć niezmiernie dużo, nie czerniąc zbyt euforycznie i obficie papieru", natomiast Józef Czapski wspominał go jako "stop wiedzy o życiu i świecie, nigdy zadufanej i pysznej, ale wszechstronnej, wnikliwej i cichej". " Stempowski nauczył mnie pisać, czytać i nie ufać" -- wyznawał Jan Kott. -- "Najszybciej nauczyłem się pisać,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 285

Spis treści
Zamów abonament