Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej pieniędzy za zatrudnienie bezrobotnego, szybszy angaż dla obcokrajowców

30 stycznia 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska
Co przedsiębiorcy zyskali w wyniku nowelizacji
źródło: Rzeczpospolita
Co przedsiębiorcy zyskali w wyniku nowelizacji

Organizując miejsce pracy dla bezrobotnego, dostaniemy wyższe dofinansowania od starosty. Przyjmując obcokrajowca, nie będziemy sobie zaprzątać głowy przyrzeczeniem pracy w Polsce

To wszystko już od 1 lutego br., od kiedy obowiązuje z pewnymi wyjątkami nowela z 19 grudnia 2008 r. do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 6, poz. 33).

Już od 1 lutego zatrudnionym mającym powyżej 50 lat płacimy wynagrodzenie chorobowe wyłącznie za pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego (innym podwładnym nadal za 33 dni takiej niedyspozycji). Za pozostały czas nieobecności zdrowotnej, czyli od 15 dnia, zasiłek chorobowy finansuje ZUS. Ale uwaga, przywilej ten zyskujemy dopiero, gdy absencja chorobowa powstała po roku, w którym osoba ukończyła 50 lat.

Ponadto werbując osoby powyżej 50 lat, które w ciągu 30 dni przed angażem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, od 1 lipca br. nie będziemy opłacać za nie składek na Fundusz Pracy przez 12 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu z nimi umowy o pracę. Takich kosztów w ogóle nie poniesiemy za pracowników, którzy ukończyli 55 lat – kobiety, i 60 lat – mężczyźni. Zasady te dotyczą również należności na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wynika to z nowego art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121) dodanego przez nowelizację, która wejdzie w życie właśnie 1 lipca.

>Do 18 tys. zł za komputer i biurko dla nowo przyjętego ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8230

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament