Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tytan, chemia i implanty

30 stycznia 2009 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Kira Mason, która padła ofiarą zamachu terrorystycznego w Londynie,  otrzymała pionierską protezę ręki. Operacji dokonano  w Royal Free Hospital. Lekarze połączyli tkanki z metalem protezy. Metoda opracowana  w Montrealu ogromnie ułatwi dokonywanie tego rodzaju zabiegów
źródło: BULLS
Kira Mason, która padła ofiarą zamachu terrorystycznego w Londynie, otrzymała pionierską protezę ręki. Operacji dokonano w Royal Free Hospital. Lekarze połączyli tkanki z metalem protezy. Metoda opracowana w Montrealu ogromnie ułatwi dokonywanie tego rodzaju zabiegów

Udało się stworzyć materiał współpracujący z ludzkimi tkankami. Umożliwia on integrację protez z organizmem

Rewelacyjna metoda pozwalająca uzyskiwać powierzchnie metalowe o niezwykłych właściwościach została opracowana i sprawdzona w Kanadzie. Nowe powierzchnie sprzyjają mnożeniu się i rozwojowi komórek w ludzkim organizmie.

Osiągnięcie to jest dziełem zespołu Uniwersytetu McGill w Montrealu. Kierował nim prof. Antonio Nanci. W pracach brali udział również naukowcy z brazylijskiego Uniwersytetu w Sao Paulo. Artykuł o odkryciu zamieszcza pismo „Nano Letters”.

Opracowanie futurystycznej metody stało się możliwe dzięki intensywnemu rozwojowi w ostatnich latach nanotechnologii. Zespół prof. Nanci (kieruje on Wydziałem Stomatologii Uniwersytetu McGill) wykorzystał komponenty chemiczne do zmodyfikowania powierzchni tytanu – metalu wykorzystywanego w biomedycynie. Tytanowa powierzchnia pod wpływem różnych substancji chemicznych – między innymi kwasów i utleniaczy – przekształca swoją strukturę, powstają na niej mikropory, dzięki czemu staje się podobna do gąbki.

Nowa metoda sprawi, że implanty będą bez przeszkód przyjmowane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8230

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament