Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznesmen może zawiesić działalność i jeśli chce zapłacić ubezpieczenie zdrowotne

20 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może na pewien okres zrezygnować z prowadzenia firmy. Za czas przerwy nie będzie musiał uiszczać składek na ubezpieczenia społeczne

Czasem zdarzają się takie sytuacje, że prowadzący własny biznes chciałby np. wyjechać gdzieś na dłużej. Może być i tak, że nie ma po prostu wystarczającej ilości pracy. A taki brak zleceń czy perspektywa wyjazdu powoduje, że normalne funkcjonowanie firmy na rynku mija się z celem. Czy można tylko przez pewien czas nie płacić podatków i uniknąć konieczności uiszczania należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Odpowiedź jest co prawda twierdząca, ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorca nie jest jednocześnie pracodawcą. Dlaczego? Bo zawieszenie działalności firmy zatrudniającej pracowników byłoby w praktyce nie tylko kłopotliwe, ale po prostu niewykonalne. Tak też wynika z przepisów.

Tylko gdy nie ma załogi

Nie można bowiem pracowników czasowo odsunąć od wykonywania obowiązków i nic im z tego tytułu nie zapłacić. Trzeba dać im pensje, potrącać zaliczki na podatek dochodowy i rozliczyć się z ZUS. Przecież nie o to chodzi firmie zawieszającej działalność. Celem takiego zabiegu jest bowiem zminimalizowanie, o ile nie zredukowanie kosztów.

Tymczasem pracownikowi za czas nieświadczenia pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie. Mówi o tym art. 81 § 1 kodeksu pracy (k.p.). Taką przyczyną mogłaby być przerwana działalność zakładu pracy – teoretycznie, bo z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8272

Spis treści
Zamów abonament