Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź, jak możesz zabiegać o poparcie

04 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Sprzedaż piwa na pikniku wyborczym nie musi być czynem zabronionym, tak samo loteria, w której uczestnicy mogą wygrać długopis z logo komitetu czy breloczek ze zdjęciem kandydata

Kampania wyborcza już trwa. Rozpoczęła się 20 września, w dniu ogłoszenia rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 17 września 2010 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (DzU nr 171, poz. 1151).

Zakończy się 19 listopada 2010 r. o godz. 24, o czym można się dowiedzieć z kalendarza wyborczego stanowiącego załącznik do rozporządzenia, czyli na 24 godziny przed dniem wyborów, które wyznaczone zostały na 21 listopada 2010 r.

Okres kampanii jest bardzo ważny dla wszystkich, którzy w wyborach samorządowych wystawili swoich kandydatów. Jest to bowiem czas prowadzenia agitacji, oczywiście na zasadach, w formie, w czasie i w miejscach określonych przepisami ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm.).

Gdzie i kiedy nie wolno

Zasady prowadzenia agitacji wyborczej chciałbym zacząć od przypomnienia miejsc, w których jej prowadzenie jest ustawowo zabronione. Wymienia je art. 65 ust. 2 ordynacji. Zgodnie z jego treścią prowadzenie kampanii wyborczej jest zabronione na terenie:

- urzędów administracji rządowej i administracji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8743

Spis treści
Zamów abonament