Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Importer poniesie konsekwencje nieuczciwości eksportera

04 października 2010 | Dobra firma | Katarzyna Trzaska

W razie stwierdzenia sfałszowania świadectwa pochodzenia towaru przez eksportera skutki obciążają importera, niezależnie od dochowania przez niego należytej staranności

Informacje co do braku autentyczności dokumentów eksportowych przekazane przez OLAF są wiążące dla krajowych organów podatkowych.

Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 3 września 2010 r. (I SA/Bd 396/10).

Importer dokonał w 2007 r. zgłoszenia celnego na podstawie świadectwa pochodzenia wystawionego na wniosek eksportera w celu dopuszczenia do obrotu części rowerowych malezyjskiego pochodzenia (korzystających z preferencyjnej stawki celnej). W 2009 r. w wyniku postępowania kontrolnego Europejskiego Biura ds. Zwalczania Oszustw (OLAF) urząd celny uzyskał informacje o braku autentyczności tego świadectwa.

Zgodnie z nimi towary miały w rzeczywistości pochodzenie chińskie, a dokument sfałszowano w celu obejścia przepisów dotyczących stosowania ceł antydumpingowych. W konsekwencji organ naliczył dług celny. Strona w odwołaniu i późniejszej skardze do WSA zarzuciła organom celnym naruszenie art. 78 ust. 1 i art. 220 wspólnotowego kodeksu celnego poprzez uznanie skarżącego za dłużnika i przyjęcie, że bezspornie doszło do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8743

Spis treści
Zamów abonament