Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Insurekcja Kaczyńskiego

04 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Skwieciński
Piotr Skwieciński
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Piotr Skwieciński
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

Prezes PiS prowadzi dziś politykę, która opiera się na tezie, że obecnie nie mamy do czynienia z wewnątrzpolskim sporem politycznym, lecz przeżywamy coś na kształt nowego narodowego powstania – pisze publicysta

Czy lider opozycji ma prawo przedstawienia swojej wizji polityki zagranicznej i, szerzej, międzynarodowego położenia kraju? Ma, i to niekwestionowalne, potwierdzi to każdy, kto wie cokolwiek o funkcjonowaniu zachodnich demokracji.

Czy opozycja ma prawo krytykować rządzących za politykę zagraniczną? Ależ oczywiście, w żadnym kraju zachodniej demokracji polityka zagraniczna nie jest wyjęta ze sfery demokratycznego sporu.

Prezes miał prawo

W poszczególnych państwach wygląda to różnie, tak jak różna jest kultura polityczna. W Niemczech jest więcej elementów ponadpartyjnej zgody, wspólnego dla establishmentu głównych ugrupowań kanonu polityki zewnętrznej. Ale gdzie indziej opozycja czyni z różnic w tej dziedzinie ważną alternatywę wyborczą. Przypomnijmy sobie choćby Hiszpanię, utratę władzy przez Jose Marię Aznara i natychmiastowe wycofanie przez Jose Luisa Zapatero wojsk z Iraku. Przypomnijmy sobie, jak w Izbie Gmin wyglądają „prime minister’s questions” czy też jak posłowie opozycji rozmawiają tam z szefem Foreign Office.

To tylko w Polsce przedrywinowej czyniono wysiłki, aby narzucić opinii przeświadczenie, że polityka zagraniczna jest, po pierwsze, bezalternatywna, a po drugie, ma być realizowana wyłącznie przez grupę mędrców, oczywiście całkowicie apolitycznych i obdarzonych całkowitym zaufaniem przez całkowicie apolityczne media...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8743

Spis treści
Zamów abonament