Dobra koniunktura i spadek polskiego eksportu
Stany Zjednoczone
Dobra koniunktura i spadek polskiego eksportu
Gospodarka amerykańska w pierwszym kwartale rozwijała się w tempie 2, 2 proc. Siłą sprawczą był wzrost wydatków konsumpcyjnych oraz inwestycji, które zwiększyły się o ponad 14 proc. Mimo tej dynamiki nakłady inwestycyjne tylko nieznacznie są wyższe od wydatków na odtworzenie istniejącego majątku. Wrezultacie inwestycje netto stanowią około 2 proc. PKB.
Wskaźnik bezrobocia wyniósł 5, 4 proc. Inflacja utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie poniżej 3 proc. , mimo napięć na rynku pracy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że realne koszty pracy są względnie stabilne. Wśród przyczyn ich stabilizacji wymienia się m. in. presję rynku światowego. Konkurencji obawiają się wszyscy, począwszy od inżynierów, a skończywszy na programistach komputerowych. Kolejne czynniki to powszechne wprowadzenie technologii zastępujących człowieka przy powtarzających się operacjach, osłabienie roli związków zawodowych (należy do nich obecnie 15 proc. zatrudnionych, w 1980 r. było to ponad 25 proc. ), zmniejszenie sektora przemysłu zbrojeniowego (w którym płace są wysokie) oraz słaby wzrost gospodarczy -- od 1990 r. średniorocznie 1, 9 proc.
Wzrost cen energii i zbóż nie przeniósł się na ceny towarów finalnych. Było to możliwe dzięki stabilnym kosztom pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta