Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła generałów i upór pani Suu Kyi

25 lipca 1996 | Świat | WS

Gdy po wojskowym puczu w 1962 roku Ne Win przejmował władzę, Birma była jednym z najbogatszych krajów Azji. Dziś jest jednym z najbiedniejszych.

Siła generałów i upór pani Suu Kyi

Nad Rangunem góruje olbrzymia, połyskująca w słońcu, złota kopuła położonej na wzgórzu pagody Shwedagon -- widocznej z daleka, otoczonej pomniejszymi pagodami, dzwonnicami i świątyniami. Przy południowo-zachodnim wejściu do pagody stoi pomnik króla Ukkalapy, który wzniósł na tym miejscu pierwszą pagodę w 585 roku p. n. e. , przeznaczoną do przechowywania świętych relikwii -- włosów Buddy. Niedaleko stąd inny pomnik upamiętnia przysięgę, złożoną w tym miejscu przez jedenastu studentów w 1920 roku, podejmujących walkę przeciwko panowaniu brytyjskiemu. Nie ma natomiast pomnika przy wejściu południowym -- gdzie w sierpniu 1988 roku Aung San Suu Kyi, wkrótce po powrocie z Wielkiej Brytanii, wygłosiła swą pierwszą wielką mowę polityczną do zbuntowanych tłumów, zapowiadając "drugą walkę o niepodległość".

Od podnóża Shwedagon dojśc można do alei Uniwersyteckiej, ciągnącej się długim półkolem wzdłuż jeziora Inya. Na rogu tej Alei i ulicy Inya stoi wielka tablica z napisem: "Pragnienia ludu". Uroczyste wznoszenie tablic ze spisem "pragnień ludu" stało się w ostatnich tygodniach regularnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 814

Spis treści
Zamów abonament