Zabezpieczenie należytego wykonania umowy
W orzecznictwie i praktyce
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy
W obrocie przeważają zdecydowanie umowy zawarte i wykonane w sposób zgody z prawem i wolą stron, jednak znaczna ich część staje się źródłem sporów sądowych, pewna zaś znajduje finał w postępowaniu upadłościowym albo egzekucyjnym. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Instytucja zabezpieczenia wykonania umowy funkcjonuje w warunkach gwarantowanej przez przepisy prawa wolności gospodarczej (art. 6 konstytucji i art. 1 ustawy o działalności gospodarczej) oraz swobody kontraktowej (art. 353
1
kodeksu cywilnego) . Oznacza to, że strony korzystają z pełnej swobody w zawieraniu umów, wyborze partnera (kontrahenta) i kształtowaniu treści umowy. Obszar tej swobody ograniczają jedynie przepisy bezwzględnie wiążące oraz zasady współżycia społecznego (słuszności) . Czynność prawna sprzeczna z prawem albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że prawo przewiduje inny skutek.
W granicach obowiązujących przepisów strony mogą więc ukształtować stosunek prawny -- i w jego ramach zabezpieczyć wykonanie zobowiązania -- według swego uznania, byleby tylko jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Dokonując takiej oceny należy -- zdaniem Sądu Najwyższego -- kierować się zasadami:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta