Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy podatkowe fuzji spółek kapitałowych

25 lipca 1996 | Prawo | HL

Problemy podatkowe fuzji spółek kapitałowych

Hanna Litwińczuk

Rozwiązania podatkowe dotyczące fuzji podmiotów gospodarczych mają podstawowe znaczenie dla gospodarki. Mogą sprzyjać procesom rozwojowym przedsiębiorstw bądź odwrotnie -- hamować ich ekonomicznie uzasadnioną restrukturyzację. Konieczność zapłaty podatku dochodowego lub utrata innych praw, jakie nabył jako podatnik podmiot kończący byt prawny, powoduje, że koszty podatkowe fuzji stają się istotną przeszkodą w jej przeprowadzeniu. Problemy te już dawno dostrzegły państwa o rozwiniętej gospodarce rynkowej, które w przepisach określiły sposób podatkowego traktowania tych zdarzeń.

Obecnie można mówić już o pewnych tendencjach w ewolucji tych uregulowań, tzn. usuwaniu podatkowych przeszkód w restrukturyzacji przedsiębiorstw dokonywanej na drodze fuzji oraz stosowaniu kompromisu między interesami fiskusa a podmiotów gospodarczych.

Problemy fuzji, podziałów i wniesienia majątku do spółki kapitałowej w zamian za udział jako pierwsze poddano harmonizacji w ramach wspólnotowego prawa podatkowego dotyczącego podatków bezpośrednich. Dyrektywa Rady 90/ 434 EWG z 23 lipca 1990 r. o wspólnym systemie podatkowym dla fuzji, podziałów, wniesienia majątku i zamiany udziałów w odniesieniu do spółek różnych państw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 814

Spis treści
Zamów abonament