Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałszywy dylemat

25 lipca 1996 | Gazeta | AH

Fałszywy dylemat

W numerze "Rzeczpospolitej" z 15 lipca Janusz Lewandowski zamieścił artykuł poświęcony wyborczym dylematom obozu posierpniowego. Tekst ten uważam za ważny nie tylko ze względu na pozycję zajmowaną przez autora we władzach Unii Wolności, ale przede wszystkim dlatego, iż zawiera on przepis na kolejną przegraną na własne życzenie ugrupowań Polski posierpniowej w wyborach parlamentarnych. W istocie Lewandowski prezentuje kopię politycznej analizy, która doprowadziła do wystawienia przez KLD w wyborach parlamentarnych 1993 roku -- z wiadomym rezultatem -- osobnej listy. Wówczas liderzy KLD nie byli odosobnieni. Zdecydowana większość ugrupowań centroprawicowych postąpiła analogicznie marnując ponad 3 miliony głosów i torując drogę do władzy koalicji SLD -- PSL. Teraz jednak powinniśmy być mądrzejsi o tamto doświadczenie. Do wyborów pozostało zapewne kilkanaście miesięcy. Jest więc jeszcze czas na skonstruowanie sensownej alternatywy dla rządzącej lewicy. Rozumowanie przedstawione przez Lewandowskiego z pewnością temu celowi nie służy.

Dwie metody

Były minister przekształceń własnościowych uważa, że ugrupowania opozycyjne mają dwie możliwości:

-- utworzenie szerokiej koalicji zacierającej różnice programowe, wysuwającej na pierwszy plan polityczny podział na "postkomunę" i "obóz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 814

Spis treści
Zamów abonament