Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki sprawozdawcze wynikają z ustawy o rachunkowości

01 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Monika Kaniuk-Kostańczak

Podpisanie sprawozdania finansowego i jego zatwierdzenie to niejedyne obowiązki firm. Trzeba je również przekazać urzędowi skarbowemu, złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym, a niekiedy jeszcze opublikować w Monitorze Polskim B

Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to wszyscy członkowie tego organu.

Podpisanie sprawozdania finansowego wyraża potwierdzenie osób składających podpis, że ono rzetelnie przedstawia sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy jednostki.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego jednostki powinno nastąpić nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. Wynika to z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Należy je udokumentować w formie pisemnej uchwały bądź postanowienia (decyzji) organu zatwierdzającego.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oznacza zaakceptowanie jego treści. Po zatwierdzeniu możliwe jest dokonanie podziału zysku lub pokrycia straty za rok obrotowy, za który sporządzane jest sprawozdanie.

Po zatwierdzeniu sprawozdania jednostki nie mają już możliwości wprowadzania żadnych zapisów do ksiąg rachunkowych dotyczących badanego okresu i zmieniania tego sprawozdania za dany rok obrotowy.

Złożenie w urzędzie skarbowym

Przepisy o podatku dochodowym nakazują, aby sprawozdanie finansowe zostało złożone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8841

Spis treści
Zamów abonament