Szybsze sprawy przeciw mediom: czy to możliwe
Nie ma prostego pomysłu na szybkie procesy prasowe, ale zmiany są konieczne – jeśli nie w procedurze, to w praktyce sądów
Zmiany wymusza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 listopada 2010 r. (sygn. K 13/07), który stwierdza, że przepisy dopuszczające sądowy zakaz publikacji w sprawach przeciw mediom bez określenia czasu jego obowiązywania są niekonstytucyjne („Trybunał: procesy prasowe muszą być szybsze”, „Rz” z 10 listopada 2010 r.).
Zakazy prasowe na krótko
– Przypomnijmy sprawę Amwaya i filmu „Witajcie w życiu”. Po ustanowieniu sądowego zabezpieczenia proces ciągnął się przez kilka lat. Ten przykład nie kłuje w oczy, gdyż ostatecznie telewizja przegrała, ale gdyby proces wygrała, okazałoby się, że film niesłusznie przez kilka lat był „półkownikiem” – wskazuje prof. Bogudar Kordasiewicz, konsultant w kancelarii prawnej K&L Gates.
Trybunał odroczył na 15 miesięcy utratę mocy zakwestionowanych przepisów, dając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta