Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybsze sprawy przeciw mediom: czy to możliwe

01 lutego 2011 | Prawo | Marek Domagalski

Nie ma prostego pomysłu na szybkie procesy prasowe, ale zmiany są konieczne – jeśli nie w procedurze, to w praktyce sądów

Zmiany wymusza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 listopada 2010 r. (sygn. K 13/07), który stwierdza, że przepisy dopuszczające sądowy zakaz publikacji w sprawach przeciw mediom bez określenia czasu jego obowiązywania są niekonstytucyjne („Trybunał: procesy prasowe muszą być szybsze”, „Rz” z 10 listopada 2010 r.).

Zakazy prasowe na krótko

– Przypomnijmy sprawę Amwaya i filmu „Witajcie w życiu”. Po ustanowieniu sądowego zabezpieczenia proces ciągnął się przez kilka lat. Ten przykład nie kłuje w oczy, gdyż ostatecznie telewizja przegrała, ale gdyby proces wygrała, okazałoby się, że film niesłusznie przez kilka lat był „półkownikiem” – wskazuje prof. Bogudar Kordasiewicz, konsultant w kancelarii prawnej K&L Gates.

Trybunał odroczył na 15 miesięcy utratę mocy zakwestionowanych przepisów, dając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8841

Spis treści
Zamów abonament