Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy strata z działalności w strefie zmniejszy dochód podatkowy

08 marca 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Skręt-Bednarz Anna Derewońko

Organy podatkowe odmawiają przedsiębiorcom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych prawa do odliczenia poniesionych przez nich strat. Czy sytuacja się zmienia po cofnięciu zezwolenia strefowego?

Art. 19 ust. 3 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) wśród przesłanek cofnięcia wskazuje m.in. rażące uchybienie warunkom określonym w zezwoleniu czy zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy, na którą zostało wydane zezwolenie.

Uchylenie zezwolenia strefowego w tym trybie ma zatem charakter sankcji, o czym świadczą również jego konsekwencje przewidziane w przepisach.

Obowiązek zapłaty

Zgodnie z art. 17 ust. 5 i 6 ustawy o CIT podmiot, któremu zostało cofnięte zezwolenie, traci prawo do przysługującego mu zwolnienia z podatku dochodowego i zobowiązany jest do zwrotu otrzymanej pomocy publicznej, a więc wpłaty nieuiszczonego dotychczas CIT.

Ustawodawca założył jednak dobrą wolę przedsiębiorcy i pozwolił na korektę zobowiązania podatkowego na bieżąco. Oznacza to, że do wartości niezapłaconego podatku nie są doliczane odsetki za zwłokę.

W uproszczeniu można więc przyjąć, że powstaje taki stan, jakby przedsiębiorca zezwolenia w ogóle nie otrzymał, a tym samym nie prowadził działalności na terenie SSE.

Powyższe dotyczy sytuacji, gdy w okresie obowiązywania zezwolenia strefowego wygenerowany został dodatni wynik na działalności strefowej. Pojawia się pytanie, jakie konsekwencje powstają w razie straty z działalności strefowej.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8871

Spis treści
Zamów abonament