Jak ustalić koszt przy sprzedaży akcji wniesionych aportem
Gdy spółka otrzymuje akcje jako wkład niepieniężny z agio, kosztem uzyskania przychodu z późniejszego ich zbycia jest nie tylko cena nominalna wydanych w zamian udziałów, ale również nadwyżka nad tę cenę, przekazana na powiększenie kapitału zapasowego
Tak orzekł WSA w Krakowie 26 stycznia 2011 (I SA/Kr 2048/10).
Podatnik był właścicielem akcji w spółce giełdowej. W zamian za nie zamierzał nabyć udziały w spółce z o.o. Udziały będą obejmowane za cenę przekraczającą ich wartość nominalną, a nadwyżka (agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki. Suma wartości nominalnej i agio będzie równa wartości rynkowej wnoszonych akcji.
Powstał problem, jak ustalić koszt uzyskania przychodu w spółce z o.o. w sytuacji, gdy będzie ona chciała sprzedać wniesione aportem akcje. Zdaniem podatnika w przypadku zbycia akcji otrzymanych tytułem aportu wraz z agio emisyjnym kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych akcji na dzień wniesienia wkładu do spółki z o.o. Wartość ta nie może być jednak wyższa od rynkowej.
Kosztami uzyskania przychodu dla spółki były udziały własne wydane w zamian za wniesione akcje. Ekonomicznym obciążeniem związanym z nabyciem akcji była zatem rynkowa wartość przekazanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta