Warunkowe zwolnienie z automatu
Przy zmianach prawa karnego pamiętać trzeba, że nowe nie zawsze oznacza lepsze – pisze asystent w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, adwokat
Rządowy projekt zmian w Kodeksie karnym wykonawczym oraz niektórych innych ustaw gruntownie przebudowuje nie tylko ten kodeks, wprowadza również daleko idące zmiany w instytucji warunkowego zwolnienia z odbycia kary pozbawienia wolności.
Po pierwsze: w miejsce fakultatywnej decyzji sądu ("sąd może warunkowo zwolnić") proponuje się obligatoryjność stosowania tej instytucji ("sąd zwalnia warunkowo"). Po drugie: rezygnuje się z takich przesłanek warunkowego zwolnienia, jak sposób życia skazanego przed popełnieniem przestępstwa i okoliczności jego popełnienia.
Wprawdzie w uzasadnieniu mówi się o wprowadzeniu jako przesłanki stosowania tegoż środka probacyjnego uzasadnionego przekonania, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa, jednak nie jest to żadna nowość w dyspozycji art. 77 § 1 k.k., który obecnie przewiduje taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta