Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurs bieżący czy historyczny?

08 marca 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Proksa Piotr Woźniakiewicz

Przedsiębiorcy uzyskujący przychody w walutach obcych muszą rozstrzygnąć, jak przeliczyć kwoty zmniejszające lub zwiększające sprzedaż, wynikające z faktur korygujących

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od metody, którą podatnik wykorzystuje w celu kalkulacji różnic kursowych.

Inny kurs obowiązywał będzie podatnika ustalającego różnice kursowe na podstawie regulacji ustawy o CIT (tzw. metoda podatkowa), a inny podatnika, który w celu ustalenia różnic kursowych bazuje na przepisach o rachunkowości (tzw. metoda rachunkowa).

Przy metodzie podatkowej

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT przychody uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote z wykorzystaniem średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Określenie właściwego kursu dla przeliczenia korekty przychodu uzależnione jest więc od ustalenia, czy w wyniku wystawionej faktury korygującej podatnik uzyskuje przychód (tj. czy z faktury korygującej wynika zwiększenie przychodu), a także od momentu, w którym przychód ten powinien zostać rozpoznany.

Korekta in minus...

W sytuacji gdy faktura przewiduje zmniejszenie przychodu (faktura korygująca została wystawiona in minus), należy przyjąć, że jedynym momentem, w którym podatnik uzyskał przychód podatkowy, jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8871

Spis treści
Zamów abonament