Od akceptacji transakcji przez organy firmy może zależeć jej ważność
Zgoda wspólników bądź walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej spółki kapitałowej na dokonanie czynności prawnej powinna być udzielona przed jej zrealizowaniem. Dopuszcza się jednak, aby organy te zaakceptowały ją później
Art. 17 § 1 kodeksu spółek handlowych nakłada na spółkę kapitałową, tj. z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjną, obowiązek uzyskania zgody wspólników bądź walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej na podjęcie czynności, do dokonania której ustawa wymaga akceptacji tych organów.
Brak aprobaty – wyrażony w formie uchwały – powoduje nieważność czynności prawnej >patrz przykłady 1 i 2.
Przykład 1
Zarząd X sp. z o.o. podjął decyzję o nabyciu nieruchomości za 100 tys. zł. Z uwagi na to że umowa spółki nie zawierała odmiennych regulacji, zarząd – stosownie do art. 228 pkt 4 k.s.h. – wystąpił do udziałowców o wyrażenie zgody na zakup nieruchomości.
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę aprobującą transakcję. Będzie ona zatem ważna i skuteczna.
Przykład 2
Zarząd spółki akcyjnej działającej pod firmą Y sprzedał nieruchomość. Wbrew normie z art. 393 pkt 4 k.s.h. nie uzyskał jednak zgody walnego zgromadzenia akcjonariuszy na dokonanie tej czynności
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta